Pazar, 08 Mayıs 2016 14:20

Jeet Kune Do

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

JKD

  • Jeet Kune Do Simgesi

Jeet Kune Do (JKD) (Türkçe Durduran Yumruğun Yolu) ve (İngilizce The Way of the Intercepting Fist). Bruce Lee aslında felsefesini tanımlaması bakımından bu ismi eksik bulmuş ama zamanla kulağına hoş geldiği için değiştirmekten vaz geçmiş ve zaten bu felsefeyi anlamayanlar için "o sadece bir isim" demiştir. Bruce Lee bu ismin sistemi tam olarak ifade edemediğini düşünerek bundan hep sıkıntı duyduğunu belirtmiştir.

Bedeni daha ziyade eşzamanlı saldırarak müdafaa etme felsefesidir. 1967 yılında ilk Bruce Lee tarafından bu ifade kullanılmıştır ve aynı zamanda felsefi tasarımı kamuoyu bilgisine sunulmuştur.Dünyadaki en yeni ve en etkili dövüş sanatıdır.

Bruce Lee, "Jeet Kune Do"yu tanımlamak için şu ifadeyi kullanmıştır:

"Basitçe, "Jeet Kune Do" basitleştirmektir."

Sistemin ana unsuru gereksiz tüm hareketlerden vazgeçmek yani ekonomiklik, sadelik, etkililik, doğrudanlık, bedenin tümünü (komple) kullanmaktır. Temel amacı en kısa zamanda sonuca varmaktır. Bu sanat Bruce Lee tarafından bilinen bazı savunma sanatlarının sentez ve modifiye edilerek birleşimidir. Temel olarak Wing Chun üzerine kurulan bu sistem Bruce Lee'nin gerekli gördüğü bazı dövüş sanatlarının bazı tekniklerini özgün felsefesine eklemesi ile ortaya çıkmıştır. Örnek olarak bazı önemli ani ileri adım hareketlerini, ayak çalışmalarını (footwork), şaşırtmacaları (deceptiveness), mesafe ayarı (cadence), kırık ritim (broken rhythm), zamanlama (timing ) egzersizlerini eskrim sporundan alınmıştır. Bir eskrimci olarak isimlendirilemese bile yararlanmasını bilmiştir. Bunun dışında boks, tekvando judo tayland boksu savate vs. Muhammed Ali'nin esnek gard ve dansından etkilenmiştir. Bruce Lee gerekli gördüğü teknik, taktik ve egzersizlerini JKD felsefesiyle pratize etmiştir. Bruce Lee "Jeet Kune Do" yu kitabı (Tao of Jeet Kune Do), verdiği özel dersler ve topluma açık seminerlerle pek çok ülkeye aktarmıştır. Bruce Lee ünlü kişilere de dersler vermiştir. James Coburn, Steve McQueenChuck Norris ve Kareem Abdul-Jabbar bunlardan bazılarıdır.

Jeet Kune Do Bruce Lee'nin kendi konseptidir. Bu yüzden orijinal öğrencileri bile bu sanatın hakkını onun gibi veremeyeceği endişesiyle ve her uygulayıcı kendi özgünlüğünü sergilesin ve taklitçi olmasın diye "Jeet Kune Do" dememişlerdir. Örneğin Professor Joseph Cowles "Wu Wei Gung Fu", James Demile "Wing Chun Do", Jesse Raymond Glover "Non Classical Gung Fu", Dan İnosanto "Jun Fan Jeet Kune Do" demiştir. Bunlar Bruce Lee'nin değil kendilerinin konseptleridir.

Bruce Lee şöyle der: "...Jeet kune do şekilsizliği tercih eder, böylece tüm şekilleri alabilir ve jeet kune do’nun stili olmadığından bütün stillere uyabilir. Sonuç olarak jeet kune do tüm yolları kullanır ve hiçbirine bağlı değildir ve bunun gibi sonuca yardım eden bütün teknik ve imkanları kullanır..."

 

 

 

Kaynak: Jeet Kune Do - Türkçe Vikipedi Özgür Ansiklopedi

Okunma 8898 defa Son Düzenleme: Salı, 01 Haziran 2021 07:31

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.